Food I grow and what it costs

Here in Colorado, suburban agriculture can be considered kind of a luxury. The soil, without amendment and nutrients, is worthless for growing those plump, colorful vegetables you see at farmers’ markets. It can go for months without raining in the summer or snow and flood in the spring and fall. Daytime temperatures can be double the nighttime lows.

It’s possible to grow a lot of food in a small space without using an unreasonable amount of water or other resources. This year I’m tracking the expenses as accurately as I can and will calculate or estimate the return on my efforts as I pick them. I grow a lot of beans, which are eaten fresh and dried, and the ornamental-looking plants produce a lot of enjoyment and nutrition in little space. Tomatoes and other nightshades are not so easy. In the past I’ve only weighed tomatoes, a good yield for one summer being 200 pounds. You could say that’s almost a thousand bucks worth of food when you consider that these types of heirloom fruits cost $4-$5 at markets (if you can find them). But that’s only a legitimate return if you sell them or would normally buy 200 pounds of heirloom tomatoes from August to October. I make damn sure we eat, share and preserve all of them, and it’s worth it. To me. But this year I’m going to look at the actual numbers and calculate some hard, cold figures. I’m not entering time as an expense, even though time is money, because I love gardening. So it’s not billable time unless I skip work to do it.

Spreadsheet tracking garden expenses and returns

 

001

Author: Fire Horse

I live in Colorado with my husband Metal Pig, our son Evil Genius ("EG") and, for some reason, two Dalmatianesque dogs. One of my dreams is to show a respectable return on the investment I put into growing food in our suburban yard. We love plants but eat them too. I use grandiose terms when describing my garden, like "crops" and "nitrogen levels" but it's too small to be a farm. Maybe one day I'll hitch a miniature horse to a tiny plow and take out the turf grass in the front yard to make room for growing grains.

3 thoughts on “Food I grow and what it costs”

  1. This post made me think about how much my garden actually costs. (I just made an amazing shepard’s pie with the potatoes I just harvested, but really, what would that have cost me at the store?) I wonder how I could put a value on either how good it tastes from my garden versus the grocery, or on how healing it is for me to work in the garden. But, of course, I have a different climate here in New England. Whatever way, I love the blog and I look forward to following.

    Liked by 1 person

    1. Thank you! It is hard to put a dollar amount on some things of value like health and enjoyment. You could just call them priceless. I have potatoes from my father-in-law’s garden – you’re right, they wouldn’t cost much to buy, but are so much better. I have family in New England and there seem to be a lot of farms there. Thanks for following!

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s